על הפטיפון: ראיון עם דיג׳יי מש

רן ברנע
עוד מתחילת הסצינה אי שם בניינטיז ועד היום, מישר כהן הוא אחד החלוצים הגדולים שארצנו הקטנה ידעה בתרבות ההיפ הופ ואסתטיקת תקלוט. כתבנו רן ברנע נפגש איתו לשיחה על האבולוציה של ההיפ הופ כז׳אנר ודרך חיים מבעד עיניו

(צולם ע״י נמרוד רותם)

בתור אחת מדמויות המפתח בסצינה, איך קרה החיבור להיפ הופ?

"בתור ילד אהבתי פאנק, הלכתי אחרי אחי (מאור כהן), שהיה בפאנק רוק. בגיל 8 נסעתי לניו יורק בפעם הראשונה והדבר הראשון שהתאהבתי בו היה הגרפיטי והתלת מימדיות שבו. חזרתי לארץ והתחלתי לעשות גרפיטי. המוזיקה הגיעה גם. זה התחיל לטפטף, ואחד הדברים הראשונים שהעיף אותי זה סנופ ודרה (תחילת ניינטיז). שמענו את זה במסיבות צופים בכיתה ה׳-ו׳. כיתה ז' הייתי בטירוף, זה מה שרציתי, מה שאהבתי. עוד לא התעסקתי במוזיקה והתחברתי עם תאקט קרו בגלגול הקודם שלהם (כשלסבלימינל קראו קייב-מן). אנחנו היינו התל אביבים שבאו להאנג עם החברה מרמת אביב. היינו מחכים ל-YO! MTV Raps ורואים בלי סאונד, ומחכים לבוקר לראות שוב עם סאונד"

למה לדעתך לפיזדה פאמילי [ההרכב הראשון איתו הופיע] עדיין יש מעמד קאלט בקרב מעריצי ההיפ הופ הישראלי?

"אני משוחד, זה הילדות שלי. היה לנו כיף לעשות את זה, ואני חושב שאנשים התחברו לזה. אני מתבאס שאנחנו לא עושים ביטים יותר"

מה לגבי העבודה עם פלד ואורטגה? סאדייל? כהן@מושון?

"את פלד ואורטגה הכרתי דרך ה-P.R. Troopers, והיה קונקשן מהיר. גדי (המפיק) הזמין אותי להקליט איתם. הם היו צמד טייט- מה שדיג׳יי מחפש. לעבוד איתם הביא אותי לרמה שונה: שום דבר לא חייב להישאר כמו שהוא. הסט יכול להפוך מהופעה למסיבה. הבנתי שבמקום סקרצ'ים אפשר לעשות כפולים או להחליף 4 ביטים בשיר והכל מתואם עם האמסיז, הבנתי שזו הדרך. לייב סט זה מה שדיג'יי צריך לעשות. זה היה שילוב, אני ופלד מכינים את הסט, ואורטגה – מה שתביא לו הוא בפלואו, מתמודד עם כל מה שנותנים לו. היום אני ממצה את זה בהופעות עם כהן@מושון. כהן@מושון וכל ההיפ הופ הגיע למעמד שאפשר בהופעה לקרוץ לקהל שמכיר דברים ממקומות אחרים. גם הוואי ובידור מלא בניואנסים מלאי נוסטלגיה.

סאדייל, מבחינתי, הם ייצוג של ראש היפ הופ אמיתי. מה שמדהים הוא שהם חיים את מה שהם אומרים. לא מדברים שטויות, כמה שהם נשמעים הארדקור – זה אמיתי. שניהם באו ממקומות קשים והביאו את עצמם למקום טוב מבחינת קריירה ומשפחה. כשהופעתי איתם זה היה WORD IS BOND, מה שאתה אומר זה מה שאתה חי. אנשים אומרים שהם לא נחמדים, אגרסיביים, ואני אומר להם "זו המוזיקה". זה מצחיק אותי. החיבור עם כהן@מושון נעשה בתכנון ראשוני שרציתי להקליט אלבום שאני מפיק אותו וכל פעם קופץ ראפר לכל שיר. אז עשיתי שיר עם כהן, אחר כך שיר עם מושון (שמסתבר גם שבמשך כל השנים היינו שכנים), ואז הבנתי – אני רוצה גם שיר עם כהן@מושון. משם זה המשיך"

באמת יש עניין שכל הסצינה המקומית מקובצת באיזור מאוד ספציפי. השאלה היא אם לוקחים ברצינות את מי שמחוץ לתל אביב

"תראה את נצ׳י שבעיניי הוא ה-MC. למרות שרוב מה שפרסם יותר רך ופונה למיינסטרים, יש לך שם גם הארדקור ראפ, עם הפקות של שקל לדוגמה שלא מתפשרות בשום דבר. הוא גם מאוד צנוע, ובניגוד לראפרים אחרים, הוא תמיד נותן הרגשה של מאוד ת׳כלס. הוא כל הזמן משדר ״אני פה – עוד אחד מכם״. אני תמיד האמנתי בו, הוא אפילו הופיע במיקסטייפ הראשון שלי ושרף שם את השיר"

לעומת האומנים של הדור הישן, מה אתה אומר על האומנים הצעירים?

"היפ הופ בארץ בנקודה מדהימה. רוב האמסיז סוחבים סטנדרטים של אולד סקול, רמה מאד גבוהה. יצא לי לעבוד עם סוויסה ובן בלאקוול. לרוב אני שומע קטע של מישהו אחרי שאני קצת מכיר אותו, וזה משפיע. אני לא מנסה למצוא את נאס הבא, אלא את לאוריין היל הבאה"

מלבד העשייה בזירה המוזיקלית, היה גם את סקרצ'יוריטי [ליין היפ הופ אותו ייסד]

"כן, בהתחלה זה היה אני, מדג׳ וקיט-קט, שפרש מוקדם. את וולטר פגשתי בתחרות הפריסטייל הראשונה, שלא לקחתי בה שום מקום ולא אשכח להם את זה. וולטר הוא אחד החברים הכי טובים שלי עד היום. הוא מאוד מאמין בהיפ הופ, ובינתיים עכשיו הוא עושה את מסיבת ההיפ הופ הכי טובה בעיר, ברומנו. את יוגו הכרנו במועדון הקוסמיק צ'ארלי בשכונת מונטיפיורי, בתור יאנגסטר. הוא גדל על היפ הופ בעצם, ותמיד היינו רואים אותו מתחבא בין הצללים, אז התחלנו לדבר איתו והבנו שהוא מכיר ומבין היפ הופ, ואז הוא נכנס לצוות ונהיה לאט לאט דיג'יי מטורף. לפני שהוא עבר לחלוטין לז'אנר ההאוס הוא היה דיג'יי עם סטים חלקים.

אחד הדברים שהיינו מאוד מקפידים עליהם בתור סקרצ'יוריטי היה בעצם וייב מרדני ואמונה שכולם הם שכירים חוץ ממך והיית צריך להביא נטו את עצמך. זה טוב, כי ככה בעצם אתה מפתח יכולות. ואז לאט לאט התחלנו לעשות מסיבות דרך סקרצ'יוריטי. נסעתי אז לברלין ושם במקרה הכרתי את דיג'יי הייפ, ואז שהגיע לארץ, עשינו מסיבה אחת שהייתה בשבילנו מאוד רשמית ואגדית. עשינו את זה בקולנוע זמיר שהיה מקום גדול מאוד, ואפילו קיבלנו ביקורת טובה במגזין ׳דיג'יי העיר׳"

אתה חושב שאירועי ההיפ הופ הנוכחיים ממשיכים את המסורת שסקרצ'יוריטי התחילו?

"אני חושב שכל העניין הזה של צוותים שעושים ליינים די התפרק. מישהו מארגן וכולם באים לנגן, כולם חברים של כולם"

ומה לגבי פרויקטים עתידיים?

"אני לא יודע מה מותר לי להגיד. כל מי שדיברנו עליו היום מקליט או הקליט שיר שבמיקסינג אצל אורי שוחט. בוא נגיד כרגע שיש אצל אורי 40 טראקים שעומדים לצאת"